gtag(

banner112

banner114

banner113

banner115

banner116

banner117

banner118

banner119

banner120

banner85
banner121
banner106

Sorularla ZATURE

02 Mayıs 2013 Perşembe 10:35
Bu haber 4818 kez okundu

Zaturenedir? Zature akciğerlerin iltihaplanması olarak tanımlanır. Zatureverdiği rahatsızlık nedeniyleakciğerleri hava yolları gibi bir çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan S. Pnömonia, M. kataralis, H. influenza, Mikoplazmalar, Klamidya, Lejyonella enfeksiyonları gibi nedenler nedeniyle gelişen tedavi edilebilen toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

Sorularla ZATURE
banner107
Zaturenedir?
Zature akciğerlerin iltihaplanması olarak tanımlanır. Zatureverdiği rahatsızlık nedeniyleakciğerleri hava yolları gibi bir çok organı etkileyebilen, hastalarda büyük rahatsızlığa neden olan S. Pnömonia, M. kataralis, H. influenza, Mikoplazmalar, Klamidya, Lejyonella enfeksiyonları gibi nedenler nedeniyle gelişen tedavi edilebilen  toplumda sık rastlanılan bir hastalıktır.

** Atipik pnömoni yaşlılarda, yenidoğan ve okul çağı çocuklarda en az tipik pnömoni kadar görülmesine rağmen, maalesef çoğu kez tipik pnömoni gibi tedavi edilmektedir. Unutulmamalı ki penisilin, sefalosporin, meronem, vankomisin atipik pnömonide etkisizdir.Zaturenasıl bir hastalıktır?
Zatureakciğer dokusunun iltihaplanamasına bağlı gelişen ve genelde tedavi ile tam olarak düzelen ama bazende tekrarlayabilen bir hastalıktır.Zaturemutlaka doktorlar tarafından ilaçla tedavi edilmelidir. YoksaZatureciddi sağlık problemlerine neden olabilir.Bu yüzden mutlaka Zature iyi bir şekilde tedavi edilmelidir.
 
Zature çeşitleri nelerdir.
Zature genel olarak akutZature   ve   kronikZature tipi olarak iki tipten oluşur. akutZature 1-6 haftadan kısa sürerken   ve   kronikZature tipi 6 haftadan daha uzun sürer.akutZaturebelirtileri   ve   kronikZaturebelirtileri   genelde farklılık gösterir.. akutZaturenedenleri   ve   kronikZaturenedenleri   genelde farklı olabilir.. akutZaturetedavisi   ve   kronikZaturetedavisi farlı şekilde olabilir.  
 
 
Zaturenedenlerinelerdir?
Zature sebepleri ve  nedenleri arasında bir çok neden sayılabilir. Ailevi, çevresel faktörler ()soğuk hava , kişinin bünyesinin durumunun zayıflaması S. Pnömonia, M. kataralis, H. influenza, Mikoplazmalar, Klamidya, Lejyonella vbnedenler Zature için başlıca nedenlerdir. Kişiler bu nedenlerden biri yada bir çoğuna bağlı olarak Zature olabilirler. Bu nedenlerin veya sebeplerinengellenmesi Zature gelişimini ve şiddetiniotomatikman engeller.
 
Zaturebelirtileri nelerdir?
Zaturebulguları ve belirtileri bebeklerde, çocuklarda ve yetişkin gibi farklı yaş gruplarında farklı olarak ortaya çıkabilir. En sık görülen   Zature belirtileri ve bulguları  arasında bir çok neden sayılabilir.
Tipik pnömoni
Atipik pnömoni
Genelde akut gelişir.
Ateş, titreme
Produktif öksürük (balgam)
Plevra ağrısı
FM bulgular belirgindir.(Ral)
Lober infiltrasyon
Lökositoz vardır.
Subakut, prodromal dönem, baş ağrısı 
Subfebril ateş, halsizlik , bitkinlik
Kuru öksürük vardır.
Akciğer dışı semptomlar.(Anormal BK, lökopeni, atralji,)
FM bulgu olmayabilir(Ronküs olabilir.)
Non-lober infiltrasyon
Genelde lökositoz yok (genelde normaldir)
 
Zatureolan bireylerde bu belirtilerin biri yada bir çoğu bulunabilir.Zature belirtiler kişiden kişiye göre farklı şiddette ve sıklıkta ortaya çıkabilir. Zatureolanlarda uygun bir tedavi ile bu belirti ve  bulgularda belirgin düzelme görülür.
 
Zature tanısı nasıl konulur?
Zaturetanısı fizik muayene, laboratuar testleri ve diğer testler ile tanısı tecrübeli doktorlar tarafından rahatlıkla konulur. Zature tanısı laboratuar testleri ve diğer testler normal olduğunda sadece fizik muayeneye göre bile tanısı konulabilir.akciğer muayenesi, akciğer filimleri gibi tanı yöntemleri Zature   tanısı en sık kullanılan tanı testleridir. Özellikle çocuklarda tüm testlere rağmen Zature   tanısı koymak oldukça zordur.
Tanı kısaca Klinik, muayene ve PA-AC grafisi ile konur. Tam kan sayımı, serum elektrolitleri, karaciğer ve böbrek fonksiyon testlerinin pnömoni tanısındaki katkıları sınırlıdır.

** Ronkus (weezing) varsa öncelikle atipik pnömoni düşünülmelidir.

** Tekrarlaya pnömoniler: GÖR, kistik fibrozis, pnömoni, immün yet. vb açısından araştırılmalıdır.

** Legionella pnömonisi: İlk 24-48 saat içinde halsizlik, kırıklık, kas ağrıları ve şiddetli baş ağrısıyla ortaya çıkan, daha sonra ani yükselen ateş, göğüs radyografisinde yamalı infiltrasyon, kuru öksürük, bazen yan ağrısı, bulantı, kusma ve ishal gibi belirtilerin saptandığı pnömoni tablosunda Legionella düşünülmelidir. 39-40°C nin üstünde ateş, rölatif bradikardi, konfüzyon, hiponatremi varlığı, ekstrapulmoner belirtiler ve beta-laktam antibiyotik tedavisine yanıtsızlık Legionella pnömonisi için diğer ipuçlarıdır. Tedavide siproflaksosin veya klaritromisin kullanılabilir.

Zaturetedavisi nasıl olur ? .Zature tedavisi nedir? .
Ülkemizde ve dünyada kullanılan çeşitli Zaturetedavileri vardır.  Hekimden hekime bu tedavi seçenekleri farklılık göstermesine rağmen çoğunlukla hastanın klinik bulguları ve belirtilerinin şiddetine göre verilen tedavilerle yüksek oranda düzelme sağlanır. Antibiyotik, balgam sökücü, aeş düşürücü   tedaviler en sık tercih edilen tedavilerdir.
Zaturegeç tedavi edilirse Zature olan kişi hastalık esnasında ciddi sağlık problemleri ile karşılaşabilir. Zatureolan kişi bu hastalığı hafif şekilde ve kısa sürede geçireceği hastalığı çok daha ağır ve uzun süre geçirebilir. Buda hem hayat konforunu bozabilir hem de iş gücü kaybına neden olabilir.

        Yatış endikasyonları: 2 aydan küçük bebekler, belirgin krepitan raller (İnspiryum sonunda çıtırtı sesi), belirgin solunum sıkıntısı, nefes darlığı varsa, SAO2:%93, İntercostal çekilme, subcostal çekilme olan genel durumu kötü ayaktan tedavi alamayacak hastalar yatırılarak tedavi edilmelidir.

TOPLUMSAL PNÖMONİLERDE TEDAVİ ŞEMASI
Yaş gurubu
Ayaktan tedavi
Hastanede yatan
Hafif vakalarda
Hastanede yata ağır vakalar da
2 ay altındaki Bebekler
pnömoni olan tüm 2 ay altı bebekler yatırılır. ayaktan tedavi verilmez
Amp-sulb.(150mg/kg/gün)
+
Gentamisin(7,5mg/kg/gün)
(Ve/veya ) eritromisin
Ampisilin sulb.
+
Sefotaksim veya seftriekson(100mg/kg/gün)
2ay < bebek ve yetişkinler
Amok-Klavulanik asit VEYA Klaritromisin
Ampisilin-sulbaktam(ıv) (150mg/kg/gün)
Seftriakson
(75-100mg/kg/gün)
İLAÇLAR
   1.Tercih:Amoksisilin-Klavulanik asit: AUGMENTİN® BID 200/28 SÜSP , 400/57 SÜSP (70–100ml), 625 MG TB, 1gr TB (10-14tb)

** Amoksisilin- klavunik asit normalde 40-50 mg kg’dan verilir, ama otititis media, şiddetli Zature ve pnömonilerde 80-90 mg/kg/gün’den verilir.

            2.Tercih (Atipik pnömonide 1. tercih): Klaritromisin veya azitromisin

    Azitromisin:AZİTRO® 200 mg 15/30 ml SÜSP, 250 mg 6 TABLET, 500 mg 3 TABLET
        ** Azitromisin, klaritromisinden daha etkilidir ve kullanımı daha rahattır. Diare yapabilir bu nedenle küçük çocuklarda dikkatli kullanılmalıdır.

Klaritromisin: DEKLARİT® 500mg 14 tab 250 mg 50-100 ml süsp ve 125 mg 70ml süsp
** Yetişkinlerde atipik pnömonide kinolonlar AVELOX® 400 mg TB 1X1 (moxiflaksosin) tercih edilebilir.

** Hastada yatış endikasyonu açısından kararsız kalınıyorsa veya hasta yatışı reddediyorsa hastaya seftriakson ( Doz: 75 mg/kg/gün tek doz IM, FORSEF® 0,5-1gr FLK ) IM bir kaç gün yapılır ve devamında oral antibiyotik yazılarak, hasta ayaktan takip edilebilir.

     Antipiretik (Parasetamol):PİROFEN® 200 Mg sup. (fitil) veya 150 Mg SURUP veya 500 Mg TB

     Mukolitik (N asetil sitein): ASİST® veya MUCONEX®   200 mg SURUP
 
** Hastada belirgin krepital raller varsa tek doz diüretik (furosemid) yapılır. Hastayı rahatlatır. (Doz:1 mg/kg/doz (1xkg/dzm) LASİX® AMP 20 mg = 2cc)   

** Çocukta fazla sekresyon varsa Asist: İnhaler verilebilir. Sekresyonları azaltır. (Doz: ½ amp 3cc’ ye sulandırılır. 4x3cc şeklinde inhaler verilebilir.)

** AC enfeksiyonlarında kısıtlı mayi verilir. Aksi takdirde solunum sıkıntısını arttırabilir ( Akciğerler yüklenebilir
 
Zaturereçetesi
TANI: Pnömoni (10 kg bebek)
RP:AUGMENTİN® BID 400 MG 100 ML LİK SÜSP 
PİROFEN ®   150 MG 100 ML SURUP 
ASİST® 200 MG SURUP  
 
** Hasta 2 gün sonra kontrole çağrılır. Belirgin düzelme yoksa tekrar değerlendirilir. Radyoloji bulguları geç düzelebilir.
** Risk faktörü olmayan hastalarda eğer tedaviye klinik yanıt alınıyorsa, erken dönemde kontrol grafisine gerek yoktur.Bu Zature   reçete örneği hekimler için yazılmış basit bir reçete örneğidir. Yoksa bu ilaçların isimleri, ilaçların kullanma dozları, veriliş şekilleri, dozları hastadan hastaya büyük oranda farklılık gösterebilir. Bu yüzden Zature reçetesi uzman bir hekim tarafından hastanın özelliklerine göre yazılmalıdır.

Zature   Ameliyatı ne zaman yapılır ?
Zature tedavisinde Zature ameliyatları   kullanılan tedavilerden biridir. Genelde ilaç tedavisinin ve diğer tedavilerin yeterice fayda vermediği durumlarda akciğerlere tüp takılıp iltihap boşaltılır.Zature   ameliyatı yapılacaksa tecrübeli hekimler tarafından yapılmalıdır.. çünkü Zature    ameliyatlarında gerek hekime bağlı olarak gerekse hekimden bağımsız olsun çeşitli komplikasyonlar görülebilir. Eğer hekiminiz Zature   ameliyat tavsiye ediyorsa mutlaka o branşın uzmanı başka hekimlere danıştıktan sonra   Zature ameliyatı olunması daha uygundur.
Zature   Ameliyatı videosu
 
ZATURE   VİDEOLARI, RESİMLERİ VE DİĞER GÖRSEL KONUANLATIMLARI
 
 
DİĞER MERAK EDİLEN SORULAR
Zaturekimlerde sık görülür?
Genelde Zatureçocuk ve yetişkinlerde immün sitemin zayıfladığı, soğuk havalarda akciğerlerinin enfeksiyon kapma durumlara bağlı olarak sık görülür. Tabi ki kendine çok iyi bakan iyi beslenen şahıslardadaZaturegörülebilir. Ama Zaturekendine iyi bakan, iyi beslenen kişilerde sağlıklı bireylerde daha az oranda görülür.
 
Çocuklarda ve bebeklerde Zaturegörülür mü ?
Zaturebebeklerde ve çocuklarda da yetişkinlerde olduğu gibi görülebilir. Zaturetanı tedavisi belirtileri yine yetişkinlere benzer. Sadece Zaturetanı ve tedavisinde kullanılan ilaçlar, dozlar ve testler değişiklik gösterebilir. Zatureçocuklardaki tanısında çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı tarafından konmalıdır. Çocuklarda görülen Zature   genelde daha hafif seyreder ve zamanla tam düzelebilir.
 
Zaturenasıl oluşur ?
Akciğer dokusunun  bağlı olarak  sonucu Zatureoluşur. Zaturebazen çok ağır seyredebileceği gibi bazende çok hafif seyredebilir. Bu durum kişinin bünyesine göre değişebilir. Genelde sağlıklı bir bünyeye sahip kişilerde Zaturehafif seyrederken bünyesi zayıf olan kişilerde daha ağır seyreder.
 
Zatureiçin korunmak korunma yolları?
Zaturegelişimini engellemek için çocuk yetişkinler iyi ve dengeli beslenmelidirler, çevre temizliğine ve bireysel temizliklerine azami dikkat etmeliler,soğuk hava, terleme,  sigara alkol ve dumanlı ortamlardan uzak durmalılar, gereğinde sağlıkları için aralıklı olarak doktor kontrolüne gitmelidirler. Eğer ailedeZaturebenzer şikayetlere sık rastlanılıyorsa doktor kontrolünün önemi Zatureiçin bir kat daha artmaktadır.Zaturegeçici midir?
Evet tedavi edilebilir nedenlere bağlı Zature geliştiği için geneldeZatureuygun tedavi ile tam düzelir ve geçicidir. Ama bazen Zaturekronikleşebilir yada tekrarlayabilir. Eğer Zature olan hastalar hastalıklarının tekrar etmesini muhakkak hekimler tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidirler.
 
 
Zature ilaçları
Antibiyotik + mukolitik+ Antipiretik gibi ilaçlar Zaturetedavisinde kullanılan bazı ilaçlardır. Tabi ki bunun dışındadaZaturetedavisinde doktorlarca kullanılabilecek bir çok alternatif ilaç vardır. Hastalar bu ilaçları kullanarak Zature şikayetlerinde kurtulabilirler.
 
Zaturetedavisinde ilaçsız öneriler nelerdir ?
Zaturetedavisi için temel tedavi ilaç tedavisi olmakla birlikte hastalar kendi kişisel temizliklerine daha çok dikkat etmeliler, çevresel kirliliklerden uzak durarak, ayrıca iyi beslenerekZatureiyileşme süreçlerini hızlandırabilirler.
 
Zature ilaçları nasıl kullanılır?
Zatureiçin genelde hem şikayetleri hafifletecek hemde Zatureiçin tam düzelme sağlayan ilaçlar kullanılır. Zaturegenelde ağızdan veya inhaler olarak kullanılırlar.
 
Zatureilaçsız doğaltedavisi?
Zatureilaç tedavisi ile daha hızlı ve etkili şekilde düzelir. hastalar daha erken normal hayatlarına dönebilirler. Zatureiçin İlaçsız tedavi etkisiz kalabilir ve hasta için ciddi sağlık problemlerine neden olabilir. Bu nedenle Zatureiçin temel tedavinin ilaç tedavisi olduğu unutulmamalı ama diğer önerilerle Zatureiçin iyileşme süreci hızlandırılabilir.
 
Zaturetestleri
Zaturetestleri tanı ve takibi  için kullanılır. En çok kullanılanZature testleri filimler, nefes ve  kan testleridir. Bunlar bazen Zatureolsa bile normal sonuçlar olabilir. O yüzden testler herzaman tam güvenilir değildir. Diğer muayene bulguları ve şikayetler önem kazanır.
 
GebelikteZature
Zature   normal dönemde görüldüğü gibi gebelik döneminde de görülür. Tüm özellikleri Zature   olan normal yetişkinlere benzerdir. Önemli olan Zaturetedavisinde bebeğe zarar vermeyecek anne sütünü bozmayacak ilaçları tercih etmektir bunun dışındaki özellikler değişmez.
 
Zature bulaşıcımıdır.
Genelde HayırZature..... bulaşıcı bir hastalık değildir, nefesle , dokunmakla, öpmekle, aynı eşyaları kullanmakla, aynı kaptan yemek yemekle, aynı ortamda bulunmakla ve bunun gibi nedenlerle bulaşmaz. Amam verem boğmaca gibi bazı nedenlerde bulaşıcı olabilir.
 
Zature aşısı
Zature    aşısı oldukça faydalıdır. Genelde kişiyi Zaturegeçirmeye karşı tam korur yada en azından hafif geçirmesini sağlar. Bu yüzden Zature   geçirme riski yüksek olan kişiler muhakkak Zature   aşısı yaptırmaları önerilir. Zature   aşısının yan etkileri veya komplikasyonları çok azdır. Bunlar Zature aşısının yararları yanında halk tabiri ile devede kulak kalır. O yüzden doktorunuz Zature aşısı öneriyorsa Zatureaşısı yaptırmanızda fayda olacaktır.
<iframe width="640" height="360" src="http://www.youtube.com/embed/SoFP5-eg4G8" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Bitkisel Zature tedavisi nedir ?
Daha öncede belirttiğimiz gibi Zatureiçin temel tedavi doktorunuzun vereceği ilaçlar oluşturur. Hiç bir tedavi doktorunuzun verdiğiZature tedavisinin yerini tutamaz ve tedaviyi terketmeye mazeret olamaz. Diğer alternatif bitkisel, diğer tedavileri (Ayurveda , Akupunktur , Geleneksel Anadolu Halk Hekimliği , Herbalism , Hipertermi , Siddha , Unani , Bitkisel tıp , Geleneksel Moğol Tıbbı , Çigong, Tui Na, Yoga , Ortomoleküler tıp, Oksijen terapisi , Ozon terapisi , Detoksifikasyon terapisi , Aromaterapi , Şelasyon terapisi , Homeopati , Kiropraktik , Osteopati , Diyet takviyesi , Elektromanyetik alanlar , Masaj , Reiki , Terapötik Dokunuş , Johrei , Manyetik Terapi , Ses Enerjisi Terapisi , Işık Terapisi , Aleksandr Tekniği , Refleksoloji , Feldenkrais Metodu , Craniosakral Terapi , Rolfing , Nöral Terapi , Hipnoz .. ) dünyada gelişmiş ülkelerde dahi özellikle bitkisel tedavi bazen Zature tedavisi için kullanılmaktadır. Ama bu tedavilerin bazıları Zatureiçin sadece destek amacıyla bu işin ehli gerçekten eğitimini almış profesyonel kişilerce yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde Zatureiçin bu tür tedavileri verecek düzeyde eğitime ve olanaklara sahip kişiler çok çok azdır. Özellikle sürekli olarak televizyon programlarında reklam veren ve her şeyi bitki taş vb gibi şeylerle iyileştireceğini söyleyen doktor, profesör gibi sıfatlar kullanan genellikle gümüş yüzük takan ve insanların dini duygularınıda sömüren kişilerden uzak durulmalıdır. aksi takdirde Zaturehastaları tedavi olayım derken çok ciddi zehirlenmelere maruz kalabilirler. 2 tutam şu ottan 2 tutam bu ottan karışımlarla hastalar düzelseydi zaten tıp diye bir şey olmazdı. Tıp doktorlarıda Zatureiçin alternatif tedavilere karşı değiller sadece profesyonel olmayan kişilerce ve doğru şekilde suiistimal amacıyla kullanılmasından yakınmaktadırlar.
 
Anahtar kelimeler:Zaturetedavisi, Düşük   Zaturein tedavisi,       Zatureaku,t alerjik   alerji Zature, AmeliyatlarıZaturealerji.Zaturetedavi,Zaturealerjisi,   allerjik Zature,     alerjık ZatureAmeliyatı, Zaturehastalıgı,   Zaturehastalıkları, Zaturenedır,, Zatureilaci,  kronik Zature,    Zatureiçin   belirtiler ve hastalıklar , Zatureilaclari, Zaturetedavisi ilaçları,Zaturebitkisel,    yenidoğanlarda Zature,,,, bebeklerde Zature,,   çocuklarda Zature,,    Zature bitkisel tedavi, Zaturealerji tedavisi ,   alerji Zaturetedavisi,   çocuk Zature    , Zatureçocuk, Zaturekrizi,    bebeklerde Zature,    Zaturebitkisel tedavisi, kronik Zature    ,Zaturetedavisi,    bitkisel   bitkisel Zaturetedavisi, Zatureın bitkisel tedavisi,      bitkilerle Zaturetedavisi ,    akut   Zaturealerjik belirtileri,    alerjik Zaturebelirtileri,    çocuk Zatureı,      alerjik Zatureın belirtileri , akut    Zaturehastasi,   allerjik Zaturebelirtileri, Zaturehastalari, Zaturealerji belirtileri,    alerji Zaturebelirtileri , akut Zatureşifalı bitkiler,    şifalı bitkiler Zature ,   kronik Zatureçocukta, ZatureZatureşifalı bitki ,Zaturebronşit tedavisi,    astimin belirtileri,, Zatureiçin şifalı bitkiler, Zaturehastalığı tedavisi, Zaturee  iyi gelen bitkiler, Zaturehastalığının tedavisi , Zaturehastanesi, Zaturehastaligi nedir, Zaturehastaligi belirtileri , Zaturebronşit belirtileri,    bronşit Zaturebelirtileri, Zaturehastaliginin belirtileri, Zaturebaslangici ,     çocuklarda Zaturetedavisi, Zaturetesti,    bebeklerde Zaturetedavisi, Zaturemakinası , Zatureöksürüğü ,  kronik Zature,   alerjik Zaturenedir , Zaturebelirtileri nelerdir, kronik Zature, Zaturealerjisi nedir,    bebeklerde Zaturebelirtileri , Zaturetestleri ,   ahmet maranki ZatureZatureatakları , Zaturedoktorları , Zatureilaçları isimleri , Zaturea bitkisel çözüm , Zaturebronşiale,Zaturebronşit,  bitkisel tedavi , Zaturebronşit nedir,    çocuklarda Zature,m Zatureve tedavisi , Zatureatağı , alerjik Zatureneden olur, Zaturenedir nasıl tedavi edilir,    kronik Zaturebronşit tedavisi,    sinirsel ZatureZatureölümcülmüdür , Zaturetedavisi nasıl olur,    alerjik reaksiyon tedavisi , Zaturetedavi merkezleri,    alerjik Zaturebelirtileri nelerdir,   alerjik Zaturenedenleri , Zaturehastalığı geçermi , Zaturesprey isimleri ,   alarjik ZatureAmeliyatı,   çocuklarda alerjik Zaturebelirtileri, Zaturegeçicimidir,    çocuklarda alerjik kronik Zature,   Zaturetedavisi ,   alerjik Zaturebronşit tedavisi ,   çocuklarda Zaturehastalığı, Zatureve öksürük, Zatureilaçları nelerdir, Zaturebronşit hastalığı, Zaturetedavi yöntemleri ,  kronik Zaturenedir,    alerji tedavi yöntemleri ,   kronik Zature , Zaturehastalığı için şifalı bitkiler, Zaturea faydalı bitkiler, Zatureın tedavisi varmı , Zaturebronşit ilaçları, Zaturetedavisi varmı , Zaturebaşlangıcı tedavisi , Zaturea kesin çözüm,    kronik Zaturetedavisi , Zaturekrizi belirtileri, Zaturebelirtileri ve tedavisi ,n  ahmet maranki Zaturetedavisi, Zaturealerji testi , Zaturetedavisi için şifalı bitkiler , Zaturenasıl tedavi edilir  ,  nefes darlığı Zature alerji nasıl tedavi edilir , Zaturetedavisinde şifalı bitkiler , Zatureatak tedavisi , Zatureve belirtileri , Zaturetedavisinde kullanılan bitkiler,    bronşit hastalığı tedavisi , Zaturetedavisi şifalı bitkiler,     maranki Zaturetedavisi , Zatureöldürürmü , Zatureçeşitleri, Zaturekrizi tedavisi , Zatureaşısı ,   alerjik Zatureilaçları ,   alerjik Zaturebronşit, Zaturespreyleri ,   bebeklerde Zaturebronşit , Zaturebronşit şifalı bitkiler ,   çocuklarda Zaturebronşit , Zaturehastalığının nedenleri ,    bebeklerde alerjik Zature, Zatureiçin bitkisel tedavi ,, Zaturegeçermi, Zaturedoğal tedavi , Zaturetedavileri ,
 

Anahtar Kelimeler
banner108
banner83
banner62

Yorum Gönder